• טיול ג´יפים בצפון הכנרת

  טיול ג´יפים לתצפיות ולמקומות היפים ביותר בכנרת ובגולן . נחלי הזאכי והמג´רסה
 • טיול ג´יפים נהר הירדן

  טיול ג´יפים לאורך נהר הירדן - מושלם למשפחות הרוצות להינות מטיול שטח מאתגר וקופצני המשלב הסברים מרתקים וכניסה למים.
 • טיולי ג´יפים בצפת ומירון

  טיולי ג´יפים פתוחים במרחבי צפת ומירון מעיינות ונחלים גוש חלב ויער ביריה
 • טיול ג´יפים טבריה

  טיול ג´יפים מטבריה לנחל יבנאל והירדן הדרומי דרך יער שוויץ
 • מנהלות ולוגיסטיקה בשטח

  כל הציוד שתצטרכו בשטח ואם תרצו - גם ארוחות שטח!

כתבות

בס"ד 2.11.2014

מצפה רמון – הפסקה ללא עיר (כתבה שלי שפורסמה בחנוכה תשעה בעיתון פנימה)

מצפה רמון הינה העירה המבודדת והמרוחקת מכל ישוב אחר בארץ ( 80 ק"מ מבאר שבע ו 150 ק"מ מאילת ) ויושבת על שפת מכתש רמון שהינו המכתש הגדול מסוגו בעולם .כמו כן מצפה היא גם העירה הגבוהה ביותר בארץ למרות שיש כמה כפרים בדרך לחרמון ובגוש עציון גבוהים יותר אך כעיירה , מצפה רמון הינה הגבוהה ביותר בערך 870 מטר מעל פני הים ( ירושליים 840 צפת 830)

בד"כ נהוג לחשוב על המדבר כמקום שטוח וחם ובכן 60% משטח מדינת ישראל הוא מדברי אבל רוב השטח למעשה הינו הרים וחלקם גבוהים מאד. מצפה רמון ממוקמת על ההר השלישי בגובהו בארץ הר רמון 1050מ  ( חרמון 2200 , מרון 1500) המכונה גם הר הנגב הגדול . ובשל מיקום גבוה זה מזג האוויר באזורנו הוא על פי רוב קר עם רוחות. בימי הקיץ בשל הריחוק מהים אין לחות והאוויר יבש ונעים והרוחות הנושבות תדיר זה נותנות לנו את מזג האוויר הנוח ביותר בקיץ , בחורף יש שמש כמעט רוב הזמן אך בליווי רוחות קרות.    מזג האוויר משתנה במדבר בצורה קיצונית בין היום ללילה ולכן  כדאי ומומלץ להצטייד בלבוש חם ללילה. בעונה זאת של תחילת החורף רבים מגיעים לאזור לעשות טיול בי"ס או משפחות כיוון שמובטח על פי רוב שלא ירד גשם .  מצפה רמון יושבת באזור הנקרא מדבר קיצוני מה שאומר פחות מ 10 מ"מ גשם בממוצע .

מצפה רמון יושבת בתוך שמורת טבע מדהימה וממנה יוצאים מסלולי טיול יפים . למשפחות הבאות למצפה מומלץ להגיע למרכז המבקרים היושב על שפת המצוק .( 27 ש"ח למבוגר ) מרכז המבקרים שופץ לאחרונה בסיוע סוכנות החלל הבין לאומית נאס"א לזכרו של אילן רמון . אגב שמו של אילן רמון היה וולפרמן וכשסיים את קורס הטייס אמר לו ויצמן שהיה אז נשיא שהוא צריך לעברת את השם , השיב לו אילן שגם מקור השם ויצמן זה לא בדיוק בעברית ענה לו הנשיא שויצמן זה מותג ומותג לא משנים , בקיצור אילן מאד אהב את מכתש רמון והחליט לשנות את שמו לרמון.  לזכרו השקיעו סוכנות החלל נאס"א מיליונים במרכז מבקרים ובנוסף קראו ל 7 הרים באזור המכתש על שמות ההרוגים במעבורת.   אגב משמעות השם רמון : יש כאלה שרוצים להגיד שהשם מגיע מהרומאים שהיו באזור והנבטים שחיו באזור וידעו לשרוד את תנאי המדבר הקשה על ידי שהיו חופרים בורות מים באבן הקירטון וכך אוגרים מים משיטפון אחד בשנה לכל השנה. ( אגב הבורות שלהם נחפרו לפני למעלה מאלפיים שנים והמדהים שהם עדיין פעילים ומתמלאים אחרי שיטפונות), לענייננו הרומאים שהיו אז כמו אמריקה של היום ספחו אליהם את הנבטים שאבדו לאט לאט את זהותם והפכו לרומאים ויש כאלה שרוצים ליחס את השם רמון לרומאים שכן בלטינית רומאים זה רומנס.  אך לאמיתו של דבר הפרוש הזה הוא קצת חלש כיוון שהרומאים היו בכל העולם ואם כן יש לקרוא כמעט לכל מקום כך.  לכן משמעות השם רמון היא יותר קדומה ומובא בספר יהושוע חלוקת הארץ לשבטים ששבט שמעון מקבל 9 ערים מיהודה ואחת מהם היא עין רמון היושבת בנגב וידוע ששבט שמעון ישבו באזור הדרומי של הארץ , והסבר נוסף לשם רמון הוא בפשטות שרואים שלכל אחד מההרים הגבוהים בארץ יש את המילה רם – גבוה  : חרמון, מרון, רמון וגם להר הרביעי בגובהו בארץ שנמצא ממש ממול להר רמון קוראים הר רומם 1040 מטר .  

אחרי סיור במרכז המבקרים שלוקח בערך שעה מומלץ לטייל לאורך הטיילת על שפת המכתש וליהנות מהנופים המדהימים עוצרי הנשימה של המכתש המרגש ומהיעלים המטילות להנאתן על שפת המצוק . ניתן להמשיך עם הטיילת עד להר גמל ולטפס עליו  וממנו להשקיף על כל המכתש.

לאוהבים ללכת ברגל ניתן לצאת ממצפה רמון לכמה שבילים מומלצים . האחד הוא ירידה עם שביל ישראל ממצפה רמון אל המכתש עד העץ  השיטה הבודד ומשם ברגל למנסרה שזוהי תופעת טבע מעניינת של התפרצות מאגמה ( לבה רותחת מתחת לאדמה) דרך חריצי האדמה שיצרו אבנים ישרות כמו אקרשטיין ומכאן השם המנסרה כאילו ניסרו את האבנים. אורך המסלול הוא כשעתיים וחצי של הליכה קלה וכיפית בתוך נופי המכתש המדהימים כשקרקע המכתש מחליפה את הצבע שלה בכל מאה מטר מחום לאדום לורוד בורדו ושחור בהתאם לסוג המינרלים שנמצאים. את המסלול מסיימים במנסרה ולכן כדאי אם באים בזוגות להשאיר רכב אחד שם בשביל לחזור. ( אנחנו כבר לא בגיל הטרמפים) אפשרות נוספת של טיול מעגלי קלאסי באזור זה לעשות את פרסת נקרות. מגיעים עם הרכב למצפה רמון משם ממשיכים עם כביש 40 לכיוון אילת ויורדים למכתש אחרי כמה ק"מ בתוך המכתש יש שילוט ברור המפנה לחניון בארות ולחאן סהרונים נוסעים בדרך העפר עד לחאן סהרונים (עביר לכל סוגי הרכב) ומהחאן הנבטי העתיק יורדים לנחל נקרות וממשיכים בדרך יפה ונעימה בנחת ובכיף ומתאים גם לילדים קטנים עד למערת נקרות שתמיד כיף לשבת ולנוח במקום השקט והנעים הזה ,אחרי הפסקת צהריים במערת נקרות  חוזרים דרך מעלה הדקלים חזרה לרכבים.  למי שרוצה לתאם הקפצות מהמערה עם ג´יפים ניתן לעשות זאת בתאום מראש. ובכלל כל האזור מוקף מסלולי טיולים מדהימים שבדרך כלל עם ג´יפ נפתחות האפשרויות הרבות לחוות את המדבר והנופים הבראשיתיים האלו ממקום שרכב רגיל לא יכול להיכנס , וכמו שאמר לי חבר ,לגור במצפה בלי ג´יפ זה כמו לגור ליד הים בלי סירה.   

לתאום טיולי ג´יפים ופעילויות נוספות באזור : רפאל 0527204540 " רוח המדבר" טיולי ג´יפים ואירועים בשטח.